Rucksack house – pokoj ve vzduchu!

Rucksack house – pokoj ve vzduchu!

 

Tísníte se v panelákové garsonce? Je váš byt malý a na větší nemáte peníze? Co si takhle přistavět ještě jednu místnost? Kam? Vždyť venku je přece místa spousta!


Dnešní architektura snad nezná hranice. Proč si tedy nepověsit novou místnost zvenku na fasádu domu, klidně i paneláku? Dům pak zvenku získá originální »batůžek« – tzv. rucksack house.

 

 

Máte malý byt? Proč si tedy nepověsit další místnost ven?

 

 

 

Zajímavý nápad mistra sochaře!

Stefan Eberstadt je celosvětově uznávaný sochař. V jeho hlavě se však zrodil nápad tak trochu z jiného soudku. Jeho dosavadní tvorba se dotýkala architektury a ve zmíněném pokusu se vlastně pokusil setřít hranici mezi sochařstvím a architekturou. V jeho »batohovém domově« se prolíná umění, architektura i design. Jako by na domě vytvořil sochu, do které se dá vstoupit. Ale nejen to! Je to reálný prostor, ve kterém se dá bydlet a žít. Je velice zajímavě designově řešený. Něco takového tu prostě ještě nebylo!

 

 

 

Jak se myšlenka zrodila?

Eberstadt žil nějakou dobu v New Yorku a Londýně a musel se často tísnit v malých bytech. V přelidněných metropolích se cení každý metr obytného prostoru. Když jednou přistoupil k oknu, uvědomil si, že ten potřebný prostor má před sebou. Vždyť když není místo uvnitř, není nic jednoduššího, než dát nový pokoj ven. A tak přišel s unikáním nápadem…

 

 

V noci vynikne zajímavé umístění oken.

 

 

 

 

Batoh na domě!

Na první pohled to opravdu vypadá, jako by měl dům na svých bedrech batoh. Základem je ocelová kostra krytá zvenku dřevem. Místnost je pak zavěšena na ocelových lanech, které jsou vedeny přes střechu budovy a připevněny na zadní fasádě domu. Nejde o nijak složitou stavbu, kabina se jednoduše přiveze, namontuje a zabezpečí kovovými kabely.

 

Nejde však o nějakou uzavřenou krabici, obytný prostor je dobře osvětlený. A to je právě další zajímavost téhle vychytávky. Okna mohou být úplně všude, kde se vám zlíbí –  i na stěnách, v podlaze, ve stropě, ale i v rozích místností. Jde o esteticky zajímavou záležitost. Místnost se jen vznáší ve vzduchu a člověk uvnitř má dojem, jako by se vznášel za hranicí svého obyčejného světa. Je v jakémsi prostoru plném lehkosti a světla.

 

 

 

 

Nový pokoj se jen přiveze na autě…

 

 

 

 

 

…a připevní na budovu!

 

 

 

 

Parazitní architektura

Rucsack house vznikl jako pokus o skloubení umění a architektury. V podstatě se ale chová jako parazit. Nepotřebuje vodu, plyn, elektřinu, kuchyň, koupelnu ani záchod…  To vše už v bytě je! On je tím, co chybělo – volným prostorem. Opatřený je jen sklopným nábytkem, například odklápěcím stolem. Dá se dobře využít třeba jako ložnice, pracovna, dětský pokoj nebo jen místnost, kde budete relaxovat a odpočívat.

 

 

 

Takto vypadá místnost zevnitř – jednoduchá krychle opatřená jen sklopným nábytkem.

 

 

 

 

Má projekt budoucnost?

Rucksack house byl zatím jen provizorní ukázkou, uměním, možná i snahou lidi vytrhnout z letargie všednosti. Místnost nebyla tepelně izolována, takže by zatím nešla běžně celoročně obývat. Třeba ale projekt půjde dál a stejně jako na obrázku budou šedé krabice paneláků ověšeny zajímavými krabičkami pokojů. Nápad je to určitě zajímavý.

 

 

 

 

Budou za několik let takto vypadat projekty nových obytných prostor?