Tapety jsou in!

Tapety jsou in!

Přemýšlíte o tom, že bys jste si vytapetovali byt nebo alespoň nějakou jeho část? Nevíte, jestli se do toho máte pustit? Říkáte si, že vymalovat je jednodušší a levnější? Ano, je to ekonomicky úspornější řešení, ale tapety mají své nesporné výhody.


Výhody tapet
Tapety nejsou žádnou moderní novinkou. Byly používány už v 16. století. Samozřejmě spíše na zámcích nebo v elegantních salónech. Nyní se opět s velkou vervou hlásí o slovo a většina lidí se nenechá dlouho přemlouvat.


Proč? Tapety představují větší možnost barevných kreací, než nabízí pouhé vymalování. Dodají vašemu domovu osobitost výtvarného pojetí. V zimě udrží více tepla. Působí i jako protihluková bariéra, což oceníte, pokud bydlíte v panelovém domě a nechcete vědět, co se děje u sousedů. Praská vám zeď? Nezoufejte! Některé druhy tapet praskliny bezpečně zakryjí. Další výhodou je ochrana před plísní. Máte-li vlhčí byt, je to dobrá volba!

 

Tapeta se vzorem - Působivé je, když doplňky barevně ladí se vzorem tapety


 


Druhy tapet
Vybíráte-li vhodnou tapetu do bytového interiéru, měli byste mít přehled o jednotlivých druzích tapet. Základním kritériem je způsob jejich výroby. Rozlišujeme tak tapety jednovrstvé a dvouvrstvé. Jednovrstvé představují jeden pás papíru nebo fólie, dvouvrstvé jsou výsledkem kombinace papíru a jiného materiálu. Je zřejmé, že jsou odolnější, pevnější a mají delší životnost.
V následujících podkapitolách si přiblížíme další druhy tapet.


Samolepicí tapety
Je nutné uznat, že s tímto speciálním druhem je tapetování mnohem jednodušší a dokáže si s ním poradit i méně zručný člověk. Nepoužívejte je však na větší plochy! Hodí se spíše na úpravu hladkých ploch či na menší úseky stěn.

 

 

Černobílá tapeta - Vybírejte takovou tapetu, aby v místnosti nezpůsobovala disharmonii

 

 


Papírové tapety
Patří k nejpoužívanějším tapetám. Vytvořeny jsou z jedné nebo dvou vrstev papíru. Cenově jsou nejdostupnější, ale počítejte s tím, že i jejich kvalita je nižší. Vydrží maximálně pět let. Po této době jejich vzhled zhoršuje. S údržbou si příliš nelamte hlavou. Stačí, když je jednou za čas přetřete vlhkým hadříkem. Zbavíte se tak prachu a dalších nečistot. Nejsou vhodné na praskající stěny!


Dřevěné tapety
Tvoří je tenké dýhy nalepené na papírové podložce. Tyto dýhy mohou být např. z dubu, břízy, olše, ... Používejte je pouze na rovné plochy, na oblých místech by se lámaly!


Textilní tapety
Využijte jich, pokud máte nerovný povrh stěny. Tapeta se vyrábí jako sušina a po smíchání s vodou se nanáší na podkladový materiál v třímilimetrové vrstvě, což je zhruba 3x silnější vrstva než u papírových tapet. Navíc textilní tapety velmi pozvednou design celé místnosti. Vypadá s nimi impozantněji. Údržba není složitá, tapetu můžete zkrátka překartáčovat, ale i vysát. Máte tento druh tapety a nelíbí se vám už její vzhled? Změnit ji je naprosto jednoduché. Přetřete ji nebo jednoduše odstraňte.


 

 

Zelenkavá tapeta - Tapeta vhodná do předsíně

 


Skelné tapety
Určitě oceníte jejich odolnost, proto se také používají v bankách, nemocnicích a dalších namáhaných prostorech. Nespornou výhodou je také to, že jde o čistě přírodní produkt. Žijte ve zdravějším prostředí!


Velurové tapety
Působí velmi honosným dojmem. Proto se také nejlépe hodí do luxusních interiérů. Určitě těmito tapetami uděláte dojem!


Reliéfní tapety
Máte problémy s vlhkostí v místnosti? Reliéfní tapety jsou vhodným řešením. Tapeta je tvořena jednou vrstvou papíru a obsahuje trojrozměrný potisk.


Vinilové tapety
Vinilové tapety jsou odolné především proti vlhkosti a oděru. Udržují také teplo. Odborníci soudí, že ušetří 30 % energie k vytápění. Jejich využití je poměrně časté. Dobře skrývají nerovnosti stěn. Jsou-li zanesené, omyjte je vodou s běžným saponátem, náročnější údržbu nepotřebují. Tyto tapety můžete přetírat 2–6x.

Tapety dodají vašemu domovu eleganci, pocit útulnosti, ztřeštěnosti, jednoduchosti, ... Zkrátka záleží jen na vás, jaký styl vám je nejbližší a jakou tapetu zvolíte.
Ale pozor: Nejdou dohromady s kouřením. Tapety nasávají do sebe cigaretový kouř a drží se v nich. Budete potom déle a obtížněji vyvětrávat a navíc vám tapety rychleji zažloutnou!

 

Menu - ADEKOR.cz
Dekorační malby, malby obrázku na stěny pokojů.
Malířské práce, klasické malby, 3D vzorníky
Lakýrnické práce, nátěry fasád domu
Podlahové krytiny, koberce položení
www.adekor.cz - zpět do menu