Malování, stěhování, vyklízení, Praha a okolí

Renovace dřevěných oken

Renovace dřevěných oken

Kdyby dveře byly ústy, okna by se stala očima domu. Skrze ně se díváme dovnitř i ven. A stejně jako lidské oči jsou vizitkou těch, kteří žijí uvnitř.


Udržet okna celý rok, po každý den v perfektním stavu nelze. Ale jednou za čas si, podle stavu a zatížení, zaslouží důkladnou prohlídku a následnou větší či menší renovaci. Důkladnou péčí vám tak okna mohou vydržet i desítky let.


Klasická dvojitá okna - špaletová
Bývají krásná a výrazně přispívají k atmosféře interiéru, a proto stojí za to, investovat do jejich renovace více péče. Pokud bydlíte v památkově chráněné zóně, jedná se téměř o povinnost. Ve starších domech jsou nejběžnější dvojitá dřevěná okna, která sice dobře izolují, ale s postupujícím časem mohou špatně doléhat. Na vině jsou léty poznamenané rámy – zkroucené vlivem pražícího slunce a prudkého deště. Jsou téměř stejně zatížené jako fasáda domu, a přitom ale z mnohem křehčích materiálů. „Díky“ takovému stavu oken vám nejenom utíká teplo, ale v místnosti se mnohem více práší. Nejjednodušším způsobem, jak tomu odpomoci, je okna nejdříve zbavit starého nátěru a následně opatrně zbrousit na místech, která se kříží, a zakytovat ta, která nedoléhají. Starý nátěr můžete oškrábat špachtlí, smirkovým papírem nebo bruskou. Pracné opalování je nutné jen v případě, že původní nátěr se odlupuje. Stejně tak zkontrolujte, jestli nejsou okna napadená dřevokaznými škůdci, a v případě potřeby je okna ošetřit vhodnými přípravky.

 


Ve sněhu a dešti trpí i futra pod parapety rámů oken.

 

 


Sešroubovaná alias zdvojená okna
Mladší okna bývají také dvojitá, ale sešroubovaná dohromady. Tady se můžete rozhodnout, zda vnitřní nátěr ještě chvíli „vydrží“ – respektive zda to vydržíte vy.

Jakou vybrat barvu?
Vyplatí se investovat do speciálních dvousložkových okenních barev .kde jedna plechovka obsahuje základní barvu a druhá barvu krycí. První zajistí, aby dřevo mohlo dýchat, a druhá je ochrání proti nepříznivému počasí. Barvy na vodní bázi jsou zcela nevhodné – nejenže se budou postupně smývat deštěm, ale při mytí oken vám budou zůstávat bílé šmouhy. Stejně tak není vhodné okna jen mořit, protože mořidla se sice do dřeva vsáknou a ochrání je před škůdci, ale na déšť a sníh už jsou krátká. Nejběžnější okenní barvou je bílá – rozzařuje totiž interiér a okna vypadají větší, než doopravdy jsou. Druhou nejčastější barvou je tmavohnědá. V zásadě by ale barva oken, dveří, střechy a okapů měla ladit.

 

Malování, stěhování, vyklízení, Praha a okolí
Menu - ADEKOR.cz
Dekorační malby, malby obrázku na stěny pokojů.
Malířské práce, klasické malby, 3D vzorníky
Lakýrnické práce, nátěry fasád domu
Podlahové krytiny, koberce položení
www.adekor.cz - zpět do menu