Barvy v interiéru ovlivňují naši mysl

Barvy v interiéru ovlivňují naši mysl

I když si to neuvědomujeme, barvy v našem okolí dokáží ovlivnit naši náladu, vzbudit v nás chuť k jídlu nebo nám také mohou způsobit například bolest hlavy. Odhalte jejich schopnosti!


Harmonické sladění barev není hračka
Proto je důležité věnovat výběru barev, které budou převládat ve vašem interiéru, velkou pozornost. To, co se na první pohled jeví jako hračka, totiž zkombinovat námi oblíbené barvy v místnosti tak, aby ladily a dobře na nás působily, nemusí být zase tak snadné. Co vše je tedy potřeba při výběru barev zvážit?

 

 

 

 

Zelená barva působí povzbudivě, proto její použití dobře zvažte například při malování ložnice.

 

 

 

Optický klam
Všichni víme, že světlé barvy místnost opticky rozšiřují a tmavé naopak zmenšují (což ale nemusí být vždy na škodu). Stejný, zmenšovací efekt má také strop či čelní zeď, které jsou tmavší než ostatní stěny. Vybírejte proto barvu a její odstín také podle velikosti místnosti a podle toho, zda ji chcete či nechcete opticky zvětšit.

 

 

Nedělejte si doma chaos
I když milujete všechny barvičky od bílé až po tmavě šedou, věřte, že v pokoji se nebudete vůbec cítit dobře, pokud se budete snažit, aby každá z vašich pětatřiceti oblíbených barev měla v místnosti své zastoupení. Takový interiér působí chaoticky, nepromyšleně a disharmonicky.

Adekor Vám radí použít maximálně jen dvě až tři základní barvy a jejich odstíny, přičemž jedna by měla být barvou dominantní.

 

 

 

 

Zkombinovat několik výrazných barev tak, aby celek nepůsobil chaoticky, není jednoduché.

 

 

 

Barva podle místnosti
Barvy mají vliv na lidskou psychiku. Některé uklidňují a jiné naopak stimulují. Proto při výběru barev přihlížejte i k tomu, jaký účel má jimi dotvořená místnost. Použití sytě červené se například nedoporučuje v ložnicích, protože má povzbuzující účinek. Oranžová zase působí optimisticky a vesele, zároveň však povzbuzuje chuť k jídlu, proto, pokud si hlídáte linii, rozhodně to není ta pravá barva do vaší kuchyně či jídelny.

 

 

Světlo dokáže divy
Světlo dokáže opravdu divy. Pomocí vhodného nasvícení barevných ploch dosáhnete efektních výsledků. Při umisťování hlavního světla, lampiček a dalších světelných zdrojů pamatujte na to, že světlo zvýrazňuje teplé barvy, zatímco v pološeru vynikají více barvy studené.

 

Menu - ADEKOR.cz
Dekorační malby, malby obrázku na stěny pokojů.
Malířské práce, klasické malby, 3D vzorníky
Lakýrnické práce, nátěry fasád domu
Podlahové krytiny, koberce položení
www.adekor.cz - zpět do menu